Vidéken két lakásra is futja egy budapesti árából
56 millió forint feletti átlagáron juthatunk hozzá egy fővárosi ingatlanbefektetéshez. Vidéken a fele is elegendő. Mi történt? A Duna House megvizsgálta a befektetési célú ingatlanvásárlásokat.
Az idei évben fokozatosan elkezdtek visszatérni a befektetők is a hazai piacra – írta meg a Portfolio. Tekintsük át az adatokat: Erősödik a fővárosi ingatlanokba vetett bizalom, míg a vármegyék központjaiban zárult adásvételek mindössze negyede köttetett befektetési céllal 2024-ben.
A nyugati országrészben:
- Veszprém és Tatabánya büszkélkedhet a vidéki átlagnál jóval magasabb, 34%-os befektetési aránnyal.
- Pécsen majdnem minden negyedik adásvétel befektetési céllal zárul.
Azok a városok kedveltek a befeketetők körében, ahol valamilyen felsőoktatási intézmény található. Mert így a hallgatóinak köszönhetően aktívabban pörög a bérleti piac.
A keleti vármegyékben:
- Debrecen és Miskolc számít a befektetők által leginkább preferált vármegyeszékhelynek – előbbiben 30, utóbbiban 33 százalék a befektetők aránya.
Mennyi az annyi? A fővárosban 930 ezer forintos átlagos négyzetméteráron vásárolják a kiadásra szánt, befektetésnek ideális lakásokat.
Nyugaton Veszprém, keleten Debrecen kb. azonos, 785 ezer Ft/m2 körüli átlaggal fut.
A többi kelet-magyarországi vármegyeszékhelyen 290-610 ezer forint között, a nyugati területeken pedig 380-640 ezer forint között alakul a lakásokért fizetett négyzetméterár.
Aki a budapesti árakat sokallja, annak célszerű más várost választani. A fővárosi, 56,1 millió forintos idei átlagár közel feléből, átlagosan 28,5 millió forintból is lehetett jó befektetéshez jutni a vidéki vármegyeszékhelyeken.
- 49,5 millió forint ráfordításával Debrecenben (fővárosinál 12 százalékkal kevesebb)
- 35 millió forintból is hozzá lehet jutni egy 58 négyzetméteres ingatlanhoz Pécsen
- 14-22 millió forintból Keleten Békéscsaba, Miskolc, Nyíregyháza kínál lehetőséget, a nyugati vármegyéket preferálók számára pedig Kaposvár, Tatabánya vagy Zalaegerszeg nyújthat megfizethető alternatívát.
Forrás: https://forbes.hu
Kép forrása: https://forbes.hu