Lambda Systeme | Előrejelzések a lakáspiac helyzetéről

Előrejelzések a lakáspiac helyzetéről

Pozitívan értékeli a lakásépítéseket, felújításokat támogató kormányzati intézkedéseket Wiesinger Raimund, a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület (ÉKE) elnöke. Különösen a Szép-kártya-pénzek felújítási felhasználhatósága lehet jelentős hatású, ez már meg is jelent az építőanyag-kereskedelemben. Az ingatlanpiac élénkülése a felújítási piacot húzhatja magával, ennek már az első félévben lehet eredménye.

A lakáspiacon látható élénkülés az építőanyag-szektorban egyelőre kevéssé érezteti a hatását, a január hónap a kereskedelemben nagyjából ugyanúgy - azaz igen nyomott piaci helyzet szerint - alakult, mint 2024 első hónapja. Januárban az ajánlatkérések száma összességében relatíve alacsony volt, de látszott enyhe élénkülés. Az ajánlatkérések a pesti agglomerációra koncentrálódtak. Az éles versenyt jelzi, hogy az elmúlt időszakban az ajánlatkéréseknek csak a töredéke fordult megrendeléssé, bevett gyakorlattá vált, hogy a kivitelezők több helyről kérnek be ajánlatot. Az építőanyag-kereskedelemben nemhogy hiányjelenségek nincsenek, de hosszú szállítási idők sem. Tavaly az üveggyapot tetőszigetelési anyagoknál fordultak elő kicsit hosszabb szállítási idők, de már ez sem áll fenn.

Érdemi forgalomnövekedés februárban lehetséges, de ennek mértéke még kérdéses. A gyártók egy részének - technikai szempontból legalábbis - jobban indult az év, mint a tavalyi, a kereskedők ugyanis jelentős készletfeltöltéseket hajtottak, hajtanak végre. Éves szinten az építőanyag-szektor 5-10 százalékos növekedést produkálhat – optimista előrejelzéssel. A bővülésre nagy szükség volna, tavaly mind a gyártóknak, mind a kereskedőknek nagyon nehéz volt eredményes működést összehozni – mondja Wiesinger Raimund kedvezőek viszont az arra utaló jelek, hogy több, korábban ideiglenesen leállított lakóépület beruházás újraindul – tette hozzá.

Az építőanyag-kereskedelemben az elmúlt két évben jelentősen mérséklődtek az árak, részben az alapanyagok árának csökkenése, részben az alacsony kereslet miatt kialakult éles verseny miatt. Az idei évben 5-7 százalékos áremelkedés lehet reális: ezt indokolná az alapanyagok árának változása, az árfolyamhatás (a forint gyengülése), illetve a bérkorrekciók forrásigénye. Az elmúlt évek nem a létszámbővítésekről szóltak, a kereslet 10 százalékot meghaladó visszaesése mind a kereskedőket, mind a gyártókat nehéz helyzetbe hozta. A gyártók elsősorban gyártósorok leállításával és a műszakok számának csökkentésével reagáltak. A kapacitáscsökkentések a létszámváltozásokban is megjelentek.

A nagyobb építési projektek felől további gyengülésre lehet számítani. Azok egy része ugyanis tolódik, és nem csak az állami beruházások körében. „Az egész rendszer belassult” – foglalja össze Wiesinger Raimund. A projektek csúszásával tolódnak a kifizetések, ami nehéz helyzetbe hozza a fix költségekkel dolgozó alvállalkozókat.

Forrás: Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület (ÉKE)
Kép forrása: https://pixabay.com/hu