Lambda Systeme | Múlt és jövő: vályogépületeket nyomtat egy magyar cég

Múlt és jövő: vályogépületeket nyomtat egy magyar cég

Ugyan az első nyomtatott vályogház még várat magára, azonban több vályogépítményt is létrehozott már egy magyar cég a modern technológiával, legutóbb például vályogszaunát. Ráadásul 3D-nyomtatással környezettudatosabb épületek is előállíthatók.

Vályogszaunát nyomtattak Kecskeméten

Két hét alatt nyomtattak ki egy vályogból készült szaunát Kecskeméten a nyáron. Azonban nem ez volt a magyar Ökodome csapatának az első munkája az olasz Delta WASP cég nagyméretű, kísérleti “WASP Crane” 3D nyomtatójával. Néhány hónapja elkészítették például a világ első 3D-nyomtatott vályog tyúkólját, valamint egy pavilont is.



"Napjaink építőiparát a maximális gépesítés és az emberi erőforrás minimalizálása jellemzi, már ami az ideális megvalósítást illeti. Ennek a folyamatnak meghatározó jelensége a 3D-nyomtatók építőipari megjelenése. Az Ökodome csapata célul tűzte ki, hogy ezen új és reményteli építőipari trendhez társítsák a vályog alapú építést, így környezetbaráttá és fenntarthatóvá téve a technológiát" - idézi Bihari Ádám építészmérnököt a Hello Vidék.
Hozzátette, több száz cég foglalkozik világszerte épületek 3D-nyomtatásával. Azonban bár folynak kísérletek, a magyar csapaton kívül nyomtatott kupolával rendelkező építmény egy vállalat kínálatában sincs benne jelenleg.

"Azt tűztük ki célul, hogy idén már egy kupolaépületet nyomtassunk. Amíg ugyanis a tető hagyományos megoldással készül, addig a 3D nyomtatás “csupán” gyorsabb, különleges, organikus formákat tesz lehetővé és környezettudatosabb - de sajnos nem olcsóbb! A nyomtatott kupola azonban jelentősen csökkentené az építés költségeit" - mondta a szakember.

Forrás: www.haszon.hu
Képek forrása: www.hellovidek.hu