Lakóberuházás valósulhat meg a XII. kerületi egykori BM-tüdőszanatórium területén
A Budakeszi és az Árnyas út kereszteződésénél elterülő ingatlanon, ahol az évtizedek óta elhagyatott kórház áll, a kerületi szabályozás módosítása révén lehetővé válik a lakó funkció kialakítása is. A változtatás célja "a városképet rontó épület hasznosíthatóságának biztosítása".
A XII. kerületi önkormányzat múlt heti képviselő-testületi ülésén módosította az Észak-Hegyvidék kiemelt jelentőségű területek Kerületi Építési Szabályzatáról szóló rendeletet, többek között az Árnyas úton található egykori belügyminisztériumi kórházra vonatkozóan is.
Az előterjesztéshez csatolt környezeti vizsgálati és értékelési dokumentációban foglaltak alapján az érintett ingatlan a fővárosi településszerkezeti terv szerint a Vi-2 Intézményi területfelhasználási egységbe tartozik, rajta az évtizedek óta üres kórház áll. Egészen pontosan Vi-2/ÉK-18 jelölésű, amely szerint jelentős egészségügyi létesítmények, kórházak, szanatóriumok elhelyezésére szolgál. A szabályzat módosítása nyomán ugyanakkor ezentúl kereskedelmi, szolgáltató, hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális, közösségi szórakoztató, szállás jellegű, igazgatási, irodai és sport rendeltetés is elhelyezhető lesz itt.
A módosítás célja "a városképet rontó épület hasznosíthatóságának biztosítása", illetve "a jelenlegi KÉSZ-ben alulszabályozott ingatlan beépítési paramétereinek a valósághoz igazítása". Mint írják, a volt kórház jelenlegi állapotában erősen leromlott, a természetbeli beépítettség mértéke jóval meghaladja a meghatározottakat." A hatályos szabályozás ´alul ´szabályozza az ingatlant, ami ellehetetlenít bármilyen fejlesztést. Ezért annak ellenére, hogy kedvező elhelyezkedésű, mégsem volt vonzó a befektetők számára. A jelenlegi szabályozás a kedvezőtlen állapotot konzerválja, ezért a paraméterek javítása, a mai állapotnak megfelelő szintre emelése lehetőséget ad az ingatlan fejlesztésére, a jelenlegi kedvezőtlen állapot megszüntetésére" - indokolják a módosítást.
A változtatások után a szintterületi mutató 0.5-ről 0.45-re csökken. "Az épületmagasság megengedett legnagyobb mértéke a valóságnak megfelelően, a nagy belmagasságra tekintettel 13,5 méterre nő, továbbra is 15% beépítettség mellett. Mivel a meglévő épület alatt parkoló mélygarázs nem található, az utólagos gépkocsitárolók elhelyezése csak az épület mellett lehetséges" a dokumentáció szerint, hozzátéve, hogy az Árnyas út keskenysége és a Budakeszi út közelsége, valamint a környék parkolási lehetőségei miatt mindenképpen indokoltnak tartják az ingatlanon belüli parkolók kiépítését. Ennek megfelelően a Fővárosi Rendezési Szabályzat által megadott 0.25 parkolási szintterületet határozták meg, ami egy szinten 25% terepszint alatti beépítést jelent (ebbe az értékbe beleértendő a fel nem tárt bunker alapterülete is). A meglévő 15%-os beépítés miatt így a terepszint alatti beépítésre összesen 40% meghatározását tartják megfelelőnek. A zöldfelület mértéke a korábban meghatározott 75%-ról (bár, mint hozzáteszik, ez a valóságban legfeljebb 45%) 60%-ra változik.
A budai erdőben található kórházegyüttes az egykori BM-tüdőbeteggondozó részére készült: eredetileg egy, az erdőben megbújó, titkosított irodaépületet alakítottak át 1954-re tüdőkórházzá, amit 1957-ben neveztek el Szamuely Tibor TBC-Gyógyintézetnek. A terveket az Általános Épülettervező Intézet készítette - idézte fel a kórház történetét az önkormányzati Hegyvidék Újság. A kétszintes főépületet a későbbiekben négyemeletes, tetőtér-beépítéses szárnnyal bővítették. A tbc-s betegek csökkenése miatt a tüdőkórházi funkciót egy idő után már nem lehetett fenntartani, így a kórház profilját belgyógyászati és rehabilitációs, mozgásszervi betegek gyógyítására alakították át, valamint mentálhigiénés, valamint reumatológiai részlegek és egészségügyi alkalmassági vizsgálatok céljára is hasznosították.
Az intézményt 2007 áprilisában végleg bezárták. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a közelmúltban értékesítette a Biggeorge Ingatlanalap részére, ahonnan azt az információt kaptuk, hogy jelenleg előkészítési szakaszban van az itt megvalósítani tervezett projekt. A hegyvidéki önkormányzattól megkeresésünkre azt válaszolták a múlt héten elfogadott KÉSZ-módosítással kapcsolatban: "Nem jó, ha tovább szélesedik Budapest, azt sem tartjuk jónak, ha a zöld területeket elhasználjuk magunk körül. Ezért a célunk a használaton kívüli, elhagyott ingatlanok revitalizációja, miközben a kerület meglévő beépítését nem kívánjuk bővíteni. Ezért is fontos az említett változtatás, aminek a lényege, hogy például ezen az évtizedek óta elhagyott egykori intézményi területen is lényegében a jelenlegi beépítés megtartása mellett lehetővé tesszük a lakó funkciót is."
Forrás: https://epiteszforum.hu/