Austrotherm - Időtálló minőség 33 éve
Az épületek tervezett élettartama az az időtartam, amely alatt biztonságosan és funkciójának megfelelően használható marad jelentős szerkezeti problémák nélkül. Ennek hossza függ az építőanyagok minőségétől, jobb minőségű anyagok használata hosszabb elhasználódási időt és kevesebb karbantartási költséget eredményez, ami hosszú távon megtéríti a magasabb kezdeti költségeket. Lakóépületek általában 50, míg középületek és mérnöki létesítmények (pl. hidak) akár 100 év, vagy afeletti élettartamra tervezhetők. Ez főleg a teherhordó szerkezetek anyagait jelenti, az egyéb szakipari szerkezetek, (pl. hőszigetelő rendszerek) esetében gyakran jóval rövidebb, 15-30 év közötti élettartammal kell számolni.
Az Austrotherm Kft. 1990-es alapítása óta kiemelt hangsúlyt fektet a minőségbiztosításra, garantálva termékeik hosszú távú minőségmegőrzését. Magyarországon ők voltak az elsők, akik 2016-ban megvizsgáltak egy 25 évvel korábban beépített EPS terméket, amely még mindig megfelelt a gyártáskori követelményeknek. A szóban forgó épület a Győr-Révfalu városrészben, a Rónay Jácint utca 5-7. sz. alatt álló, a GYŐR-SZOL Zrt. tulajdonában lévő nyugdíjasház, amelynek homlokzati hőszigetelő rendszere 1991 óta eredeti állapotban van és állja az időjárás próbáit.
Az épület idén, 2024-ben lett 33 éves, így időszerűvé vált, hogy ebben a nevezetes korban újra megvizsgálják. A korabeli dokumentumok tanúsága szerint az építkezésre az Austrotherm Kft. 1991. áprilisában 0,040 W/mK hővezetési tényezőjű hőszigetelő anyagot szállított 12 cm vastagságban. Kiemelendő, hogy az épület szigetelését igencsak haladó szellemben tervezték, ugyanis olyan korban épült, amikor még nem voltak szigorú energetikai előírások, a szabvány csupán egy mai szemmel igencsak magas (0,7 W/m2K) hőátbocsátási tényező értéket ajánlott. Ezt egy 30 cm vastag, hőszigeteletlen vázkerámia fal is vidáman teljesítette, homlokzati hőszigetelő rendszer készítése pedig ha fel is merült, legfeljebb 3-5 cm vastagságban.
A mintavételezést a Jakab István és Társa Kft. munkatársai végezték 2024. március 7-én. A kézi bontással nyert mintáról eltávolították az idegen anyagokat (ragasztó, vakolat), majd 3 db szabványos próbatestet alakítottak ki. Ezeket 14 napig normál laboratóriumi körülmények között kondicionálták, majd 2024. március 22-én az Austrotherm Kft. győri minőségellenőrző laboratóriumában megmérték a hővezetési tényezőjüket. A mérési eredmények hitelesítése érdekében a győri Széchenyi István Egyetem Építőanyag- és Szerkezetvizsgáló Laboratóriumában 2024. április 12-én szintén megmérték a minták hővezetési tényezőjét.
A vizsgálatok alapján megállapítható, hogy az 1991-ben gyártott EPS minták átlagos hővezetési tényezője 33 év üzemi idő után 0,03757 W/mK. Ez 6,1%-kal jobb az eredeti termékkatalógus szerinti értéknél, sőt, 1,1%-kal túlteljesíti a mai 0,038 W/mK követelményt is. Mindez azt jelenti, hogy az épület tulajdonosai 33 éven keresztül 6,1%-kal több energiát takarítottak meg, mint amennyit eredetileg terveztek, vagyis azzal, hogy az Austrotherm Kft. minőségi termékét választották, 2 év teljes fűtési energiafogyasztását spórolták meg.
A Magyarországon egyedülálló 33 éves vizsgálat eredménye alátámasztja az Austrotherm minőségi törekvésének sikerességét, ugyanis termékük még 33 év után is (vagyis a legtöbb szakirodalom szerint az élettartama lejártával) képes funkcióját ellátni, sőt, akkori és mai mércével is túlteljesíti a hivatalos dokumentumokban rögzített hőszigetelési követelményeket.
Garantált minőség a hőszigetelésben: Austrotherm
Az építőanyaggyártók számára a minőség biztosítása és a minőség folyamatos ellenőrzése kulcsfontosságú szerepet tölt be. Az építőanyagok minősége közvetlen hatással van a belőle készülő szerkezetek minőségére, ugyanis minőségi anyagokból jobb fizikai és mechanikai tulajdonságok, valamint hosszabb élettartam érhető el. A jó minőségű anyagok használata hosszú távon költségmegtakarítást eredményez, ugyanis sokkal kisebb lesz az elhasználódás, a korai meghibásodás vagy a javítások miatt felmerülő többletköltség.
Minőségi építőanyagok beépítésével biztosíthatjuk, hogy a felhasználás során megbízható épületszerkezetek készüljenek. Ellenkező esetben veszélyeztethetjük az építmény szerkezeti állékonyságát, használati biztonságát, valamint nem tudjuk biztosítani az épületet használó személyek megfelelő életkörülményeit (hőérzet, akusztikai környezet), ami egészségkárosodáshoz, súlyos balesetekhez, vagy egyéb károkhoz vezethet.
A különféle műszaki specifikációk betartása elengedhetetlen, ugyanis a gyártási folyamat és a készülő termék folyamatos minőségi kontrollja biztosítja, hogy a piacra kerülő termék mindig megfeleljen az érvényben lévő szabványoknak és előírásoknak.
Az Austrotherm Kft. mindhárom gyáregységében (Győr, Gyöngyös, Szekszárd) képzett munkaerő által vezérelt, magas színvonalú minőségellenőrző laboratórium található.
A gyári készítésű expandált polisztirol (EPS) termékekre vonatkozó műszaki előírásokat az MSZ EN 13163 szabvány tartalmazza. Eszerint a különféle EPS termékeknek mindösszesen 23 féle minősítő vizsgálaton kell átesniük. Ezen vizsgálatok közül 15 félét az Austrotherm Kft. saját laboratóriumaiban el tud végezni, a többivel külső, független szervezeteket bíznak meg.
A magas színvonalú minőségbiztosítás az alapanyag megválasztásánál kezdődik. Az Austrotherm kizárólag minősített, hexabromo-ciklodekán (HBCD) mentes, veszélyes anyagot nem tartalmazó alapanyaggal dolgozik, amelynek szemcsenagyságát és pentántartalmát egyaránt ellenőrzi.
A termék beépíthetősége szempontjából rendkívül fontos a mérettűrések és méretállandóság ellenőrzése. A hőszigetelő termékek rendkívül fontos tulajdonsága a testsűrűség, ugyanis hatással van az anyag mechanikai és épületfizikai tulajdonságaira (pl. szigetelőképesség). Az összenyomódási viselkedés vizsgálata ugyancsak kulcsfontosságú tulajdonság minden EPS termék esetén, akárcsak az MSZ EN 11925 szerinti gyúlékonyság vizsgálata.
A minőségellenőrzés kiterjed továbbá a hosszú idejű vízfelvétel (vízbemerítéssel), a felületre merőleges húzószilárdság, a hajlítószilárdság és a nyírószilárdság vizsgálatára is azon termékek esetén, ahol ezek a tulajdonságok felhasználás szempontjából relevánsak. A speciális, préselt blokkokból készülő lépéshangszigetelő termékek esetében (pl. AT-L 2) a dinamikai merevség (vagyis a rezgés- és zajcsillapító képesség) és az összenyomhatóság vizsgálata is elvégzendő.
Hőszigetelő anyagok esetében azonban a legfontosabb tulajdonság a hővezetési tényező, hiszen ennek ismeretében derül ki leginkább, hogy az adott anyag mennyire hatékonyan képes ellátni elsődleges funkcióját.
Azzal, hogy az Austrotherm Kft. mindhárom gyártóüzemében működő laboratóriumban az MSZ EN 13163 szabvány utasításainak megfelelő, vagy annál nagyobb gyakorisággal megtörténik a gyártott termékek minőségellenőrzése és azoknak a szabványban előírt, sőt, egyes esetekben annál szigorúbb feltételeknek is meg kell felelni, biztosítékot ad a termék felhasználóinak, hogy a vállalat gyártóegységeiből a teljesítménynyilatkozatban közölteknek hosszútávon is maradéktalanul eleget tevő, időtálló minőségű termék kerül a piacra.
Garantált minőség a hőszigetelésben 33 éve: Austrotherm (youtube.com)
Az Austrotherm termékeit keresse webáruházunkban vagy országosan kirendeltségeinkben és forduljon bátran szakértő mérnök kollégáinkhoz segítségért! Tekintse meg a termékmárka katalógusait!
Forrás: https://www.austrotherm.hu
Képek forrása: https://www.austrotherm.hu