A fény felülről érkezik - Innovatív megoldások a természetes fényért 2. rész: Tetőkijáratok, tetőkibúvók
Korábbi cikkeinkben a tetőablakok, felülvilágítók és kupolák témaköreit jártuk körül, melyek nem csupán esztétikai megjelenésük miatt népszerűek, számos előnnyel rendelkeznek. Ezeken kívül azonban vannak más lehetőségek is, melyek beengedhetik a fényt otthonunkba. Blogsorozatunk második részében a tetőkijáratokkal és -kibúvókkal foglalkozunk.
A Velux vállalat számos kiváló minőségű terméket kínál, tekintsük át ezeket!
A tetőkijáratokról és tetőkibúvókról általában
A tetőkijáratok és -kibúvók olyan nyílászárók vagy speciális szerkezetek, melyek lehetővé teszik a tetőre való közvetlen kijutást. Leggyakrabban karbantartási, szellőztetési, kéményellenőrzési vagy vészhelyzeti célokat szolgálnak. Hasznosak lehetnek a cserepek igazítására, napelemes tetők esetén ellenőrzésre, takarításra.
Fajtáik:
- A tetőkibúvók egyszerű, kisebb méretű nyílászárók, főként kéményseprők, karbantartók használják őket. Általában nem hőszigeteltek, inkább funkcionálisak.
- A tetőtéri ablakok tetőkijárat funkcióval modern megoldást jelentenek, hőszigeteltek és esztétikusak. Természetes fényt biztosítanak és kijáratként is használhatók. Ideálisak beépített tetőtereknél.
- A vészkijárati tetőkijáratok megfelelnek a tűzvédelmi előírásoknak. Gyors menekülési lehetőséget biztosítanak vészhelyzet esetén.
- A tetőteraszhoz vezető kijáratok luxuskivitelű, nagyobb nyílások, amelyek kényelmes átjárást jelentenek a tetőteraszra. Gyakran panorámaablakként is funkcionálnak.
Lakóházaknál, főként karbantartási és vészhelyzeti célokra, illetve tetőteraszokhoz; ipari épületeknél közlekedési és karbantartási célokra; társasházaknál kéményseprők és szellőzőrendszerek ellenőrzése miatt alkalmazzák őket.
Fontos odafigyelni néhány dologra: Ha lakótér fölé kerülnek a kijáratok vagy kibúvók, fontos a jó szigetelés a hőveszteség és a páralecsapódás elkerülése érdekében. Minden esetben biztosítani kell, hogy az esővíz ne tudjon beszivárogni! Társasházaknál vagy ipari létesítményeknél kötelező a tűzvédelmi előírások betartása. Emellett célszerű a kijáratot az épület stílusához és funkciójához igazítani.
Tetőkijárat és tetőkibúvó lapostetőkhöz üvegezéssel
Az üvegezéssel ellátott, lapostetőkhöz készült kijárat ideális a 0–15° közötti tetőhajlásszöghöz.
A Velux üvegezett tetőkibúvó egy kézi kibúvófunkcióval, kétrétegű hőszigetelő üvegezéssel, valamint polikarbonát vagy akrilkupolával szerelt felülvilágító ablak. A felső egység akár 60°-ban nyitható, tűz esetén gyors és könnyű kijutást biztosít a tetőre vagy teraszra. Gázkaros nyitással rendelkezik, mely igen megbízható. Hőszigetelő és hangcsillapító funkciói kiemelkedőek.
Tetőkijáratok a Veluxól
Az épületekre vonatkozó előírások megkövetelik a tetőkibúvók vagy vészkijáratok alkalmazását, ez azonban nem jelenti azt, hogy le kell mondania a tető vagy otthona esztétikumáról. A Velux segít benne, hogy megtalálja a tökéletes megoldást tetőjére.
A márka választékában kéményseprők tetőre kijutásához szükséges kibúvó, valamint vészkijárat funkciót betöltő ablak is megtalálható a lakott tetőterekbe. Ezek a nyílászárók magukon hordozzák a Velux minőségjegyeit, kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek, a biztonsággal, esztétikummal és tartóssággal kapcsolatos elvárásoknak is maximálisan megfelelnek a többi Velux tetőtéri ablakhoz hasonlóan.
- GXL és GXU tetőkijárat
A Velux tetőkijáratoknak ez a két fajtája olyan lakott tetőterekbe ajánlott, ahonnan a tetőre való kijutás más módon nem oldható meg. 15º-85º közötti hajlásszögű tetőbe építhetők be. A szárnyak oldalra nyithatók, tetszés szerint jobbra vagy balra. Szellőzőnyílásuk segítségével hatékony szellőzést képesek produkálni az ablak zárt állapotában is. A termékek kiegészíthetőek a házilag könnyen felszerelhető Velux árnyékolókkal.
A GXL tetőkijáratok kiváló minőségű természetes fenyő faanyagból készülnek, a GXU típusú termékek magja fa, melyet öntéssel felvitt poliuretán bevonat fed. Beépítésükhöz burkolókeret szükséges.
Tetőkibúvók a Veluxtól - Használaton kívüli tetőterekhez, padlásokhoz
A Velux tetőkibúvókkal padlása természetes fényhez és szellőztetési lehetőséghez juthat. A GVT és VLT tetőkibúvók hőszigetelő tulajdonságai eltérnek a lakóterekbe kifejlesztett tetőtéri ablakokétól, ezért csak fűtetlen és hőszigetelés nélküli padlásokra alkalmasak. A termékek az ablak burkolókeretével egybeépítve készülnek. A tok anyaga fekete poliuretán (GVT) illetve fenyő (VLT), az ablakszárnyé feketére galvanizált alumínium, mely karbantartást, felületkezelést nem igényel. A szárny oldalra nyitható és három szellőzőállásban rögzíthető.
- GVT tetőkibúvó
A GVT tetőkibúvó kényelmes kijutást biztosít a tetőre a használaton kívüli helyiségekből. Lakótérbe nem, csak lakatlan és fűtetlen helyiségekbe javasolt. 20º-65º közötti hajlásszögű tetőbe építhető be. Az ablak burkolókerettel egybeépítve készül, max. 60 mm profilmagasságú tetőfedő anyagokhoz (síklemezfedés esetén nem használható). A termék kétrétegű hőszigetelő üvegezéssel érhető el. Az ablakszárny oldalra nyitható, tetszés szerint jobbra vagy balra, és három szellőzőállásban rögzíthető. Egy biztonsági kar automatikusan rögzíti az ablakszárnyat 90º-os nyitáskor, ezzel megkönnyíti az esetleges vészhelyzetben szükséges menekülést.
- VLT tetőkibúvó
A VLT tetőkibúvó kényelmes kijutást biztosít a tetőre. Ezt a típust kizárólag hőszigetelés nélküli padlásokra javasolják, max. 60 mm profilmagasságú tetőfedő anyagokhoz. 20º-45º (024/033 méretek) illetve 20º-60º (025/029/034 méretek) tetőhajlás esetén alkalmazható. A tok fenyőből, a szárny alumíniumból készül. A kilincs háromfokozatú mikro-nyitást tesz lehetővé, így 3 szellőztetőállásban rögzíthető. Az ablak burkolókerettel egybeépítve készül. A termék kétrétegű hőszigetelő üvegezéssel van ellátva.
A Velux termékmárka mindig az innováció élvonalában jár, ez jellemző termékeikre. Modern és esztétikus megjelenésükkel kiemelkednek a piacon, tartós kialakításukkal és kiváló műszaki jellemzőikkel nyerik el a vásárlók bizalmát.
A termékekről további információt talál a Velux oldalán!
Blogsorozatunk ezzel még nem ért véget, a következő részben a fénycsatornák témakörébe ássuk bele magunkat!
Forrás: www.velux.hu
Képek forrása: www.velux.hu