A fény felülről érkezik - Innovatív megoldások a természetes fényért 3. rész: Fénycsatornák, a plusz fény forrásai
Korábbi cikkeinkben a tetőablakok, a felülvilágítók és kupolák, valamint a tetőkijáratok-kibúvók témaköreit jártuk körül, melyek nem csupán esztétikai megjelenésük miatt népszerűek, számos előnnyel rendelkeznek. Rajtuk kívül meg kell említenünk még egy termékcsoportot, mely elősegíti a fény otthonunkba juttatását: ez a fénycsatorna.
A tetőtéri felülvilágítók, kupolák és fénycsatornák egyre népszerűbbek az otthonok és irodák bevilágítási megoldásai között. A Velux vállalat számos kiváló minőségű terméket kínál, amelyek nemcsak a természetes fény beengedését biztosítják. Cikksorozatunk következő részében áttekintjük a Velux különböző típusú fénycsatornáit.
A fénycsatornákról általában
A fénycsatornák olyan rendszerek, melyek természetes világosságot juttatnak be épületek belső, ablaktalan helyiségeibe. Jellemzően konyhákban, fürdőszobákban, folyosókon, gardróbokban alkalmazzák őket. Segítségükkel a természetes világosság olyan élettel tölti meg otthonunkat, melyet egy lámpa nem képes produkálni. A fénycsatornák növelik komfortérzetünket és a villanyszámlát is csökkenthetjük általuk.
A fénycsatorna előnyei:
- Energiatakarékos: Csökkenti a mesterséges világítás szükségességét.
- Környezetbarát: Fenntartható megoldást jelent, természetes fénnyel dolgozik.
- Egészségesebb környezetet teremt: A természetes fény javítja a közérzetet és a produktivitást.
- Könnyen telepíthető: Néhány órás munkával beszerelhető, különösen könnyű tetőszerkezetek esetén.
- Különböző méretekben kapható: A vásárlók igényeihez igazítható.
Telepítési szempontok
A telepítés során fontos, hogy milyen tetőtípusra szeretnénk felszerelni. Lapostetőkre és ferde tetőkre egyaránt alkalmazható, de ezekhez speciális fénycsatornát kell választani. A tájolás szempontjából a déli a leghatékonyabb. Minél rövidebb a csatorna, annál kisebb a fényveszteség.
Kiegészítők
A fénycsatornák számos kiegészítővel és kiegészítő funkcióval kaphatók. Ilyenek pl. a beépített LED-lámpa, mely éjszakai használatra is alkalmassá teszi a csatornát. A szellőztető funkció, mely a levegőztetésben vesz részt, vagy a fényerő-szabályozó, mely segítségével irányíthatjuk a bejövő világosság mennyiségét.
Összefoglalva a fénycsatornák tökéletes megoldást jelentenek sötét helyiségek természetes megvilágítására, miközben energiatakarékosak és esztétikailag vonzóak.
Fénycsatornák a Velux kínálatában
Engedje be a napfényt a VELUX fénycsatorna segítségével a lakás olyan helyiségeibe, melyeket soha nem ért természetes világosság! A VELUX fénycsatorna előnye, hogy ingyen rendelkezésre álló fényforrás, a Nap éltető sugarait állítja a háztartás szolgálatába. A természetes fény jelenléte pedig jótékony hatással van a közérzetre, csökkenti a bezártság érzését, a stresszt és a depressziót, emellett pozitívan befolyásolja a teljesítőképességet.
Velux fénycsatorna magastetőhöz
A VELUX fénycsatornákat minden, a ház belsejében fekvő helyiségbe ajánljuk, mely a tetővel közvetlenül nem határos – legyen az tetőteres vagy egyszintes ház, magas- vagy lapostetős. A fürdőszoba, az előszoba, a gardrób, a háztartási helyiség vagy a lépcsőház természetes fényben úszhat akkor is, ha nyílászárók beépítésére nincs lehetőség.
A termék hátránya, hogy az éjszakai sötétségben nem biztosítja a szobákban a világosságot. A VELUX azonban ezt is megoldotta, éjjel sem kell lemondani ezen helyiségek fénnyel való ellátásáról! A szórótestre rögzíthető ZTL lámpa segítségével a fénycsatorna a nap 24 órájában, így éjjel is használható.
Emellett nincs szükség más világítótestre a helyiségben. A fényforrás egy 25 W-os hagyományos izzó teljesítményének felel meg, plusz előnye, hogy energiatakarékos. A szórótest vékony pereme minimalizálja az izzó fényveszteségét, az izzó cseréje is könnyen megoldható.
Velux fénycsatorna lapostetőhöz
Működés
A fénycsatorna három fő elemből áll: külső elem, fénytovábbító cső, belső búra
A VELUX fénycsatorna a tetőn keresztül egy fénytovábbító cső segítségével juttatja el a természetes fényt a lakás különböző szegleteibe. A tetőn pedig egy tetősíkablakhoz hasonló elem engedi be a napfényt, míg a beltérben egy mennyezeti lámpabúrához hasonló szórótest biztosítja a bevilágítást. A fénycsatorna mindenféle időjárási körülmény között – napsütésben és esőben, tiszta és felhős égbolt mellett –, minden napszakban és évszakban „működik”. Hatékonyságát, azaz fényátbocsátási kapacitását azonban mindezek a szempontok, továbbá a tető hajlásszöge, a fénycsatorna tájolása és annak hossza is befolyásolják.
A tető hajlásszöge és a csatorna hosszúsága miatt sem kell aggódni, mivel a ZTR toldócsővel lehetőség nyílik 1,70 m-nél nagyobb távolság áthidalására, így a fénycsatornák hossza 6,0 m-ig növelhető. A kivezetésnél lévő vízzárás is tökéletesen megoldott az új BFX alátétfóliával.
Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon ezek a fénycsatornák mennyire okozhatnak hőveszteséget és mennyire lehetnek hőszigeteltek. A vállalat kifejlesztett egy extra hőszigetelő elemet, mely merev csöves fénycsatorna esetén 1,8 W/m2K-re, flexibilis csöves fénycsatorna esetén 1,7 W/m2K-re csökkenti az U-értéket. Emellett diszkrét megjelenésű és könnyen felszerelhető már beépített fénycsatornákra is.
A másik gyakran felmerülő kérdés, hogy a fénycsatorna esetében van-e lehetőség a szellőzés megoldására? A VELUX ezt is orvosolta, a ZTV szellőztető a helyiség levegőcseréjét segíti elő. Azonban felhívjuk rá a figyelmet, hogy ez a funkció csak bizonyos típusokhoz, a TWF 0K14 és TWR 0K14 fénycsatornákhoz építhető be.
A termékekről további információt talál a Velux oldalán!
Ezzel elérkeztünk „A fény felülről érkezik” blogsorozatunk végéhez! Reméljük, sikerült egy kis „világosságot” gyújtanunk a téma útvesztőjében, mely segít eligazodni benne!
Forrás: https://www.velux.hu
Képek forrása: https://www.velux.hu